- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Eaton 5SC 1500VA/1050W 230V Line Interactive 2U Rackmount UPS
- Topology: Line-Interactive, Pure Sinewave
- Power Ratings: 1000VA/2400W
- I/O: 1x IEC C14 10A, 8x IEC C13 10A
- Nominal Voltage: 230V
- Input Frequency Range: 45~55Hz (50Hz), 55~64Hz (60Hz)
- Communication: RS-232 Serial, USB, Communication Card Slot
- Terminals: ROO/RPO
- Form Factor: 2U Rackmount
- 5SC1500IR-AU
- 2 Years Manufacturer Warranty
(5SC1500IR-AU)
Battery Information
| Backup/Run Time (Half Load) | 13 Minute |
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 17.80 kg |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 86.2 mm |
| Width | 440 mm |
| Depth | 405 mm |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Manufacturer Part Number | 5SC1500IR-AU |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 5SC 1500VA Rack-mountable UPS |
| Product Series | 5SC |
| Brand Name | Eaton |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| 240 V AC | |
| 220 V AC | |
| Load Capacity | 1.50 kVA/1.05 kW |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Input Voltage Range | 184 V AC - 276 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
Technical Information
| Application/Usage | Server |
| Network Storage Device | |
| ATM | |
| Kiosk | |
| Ticket Machine | |
| Network | |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 |
| SKU | 5SC1500IR-AU |
| Barcode # | 743172101938 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 19.6000kg |
| Shipping Width | 0.540m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.570m |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





