$499.00
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
All-weather SuperLink siren delivering 110 dB alarm and emergency LED lighting powered using battery or DC input.

.jpg)
.jpg)
(USL-Siren)
Overview
| Specification | Details |
|---|---|
| Dimensions | 140 × 140 × 41 mm (5.5 × 5.5 × 1.6") |
| Mounting | Wall, ceiling mounting plate (Included) |
Mechanical
| Specification | Details |
|---|---|
| Weight | 345 g (12.2 oz) |
| Enclosure Material | Aluminum alloy, polycarbonate |
| Weatherproofing | IPX6 |
Hardware
| Specification | Details |
|---|---|
| Power Method | (4) CR123A batteries12–24V DC |
| Max. Power Consumption | 5W |
| Input Terminals | (1) Power input(1) Signal input |
| Connectivity | SuperLink (Proprietary) |
| Buzzer | ✓ |
| Buttons | (1) Factory-reset(1) Tamper switch |
| LEDs | System: R/G/B/WStatus: R/G/B/WLight Ring: R/G/B/W |
| Ambient Operating Temperature | -40 to 60 °C (-40 to 140 °F) |
| Ambient Operating Humidity | 5 to 90% noncondensing |
| Certifications | FCC, IC, CE |
| NDAA Compliant | ✓ |
Software
| Specification | Details |
|---|---|
| Management Application | UniFi Protect Web ✓UniFi Protect iOS™ and Android™ ✓ |
| SKU | USL-Siren |
| Brand | Ubiquiti |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





