- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS, Line Interactive, 500VA, Lithium-ion, Rackmount 1U, 230V, 4x IEC C13 outlets, Network Card, Short Depth
SKU: SCL500RMI1UNC | Brand: APC Brand
Key Features
- 500VA/400W line interactive pure sine wave 1U rackmount UPS
- Ideal for small edge environment, back office, network infrastructure and IDF/MDF closets
- Lithium-ion battery minimizes the need to replace battery during the life time of UPS
- Short depth UPS provides extra space for cable management
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
Description
This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity.
This 500VA line interactive 1U short depth rackmount UPS with Lithium-ion battery provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions.
It comes with IEC 320 C14 input and 4x IEC 320 C13 outlets.
The UPS has a preinstalled Network Management Card for UPS network-based monitoring and management.
The UPS comes with PowerChute Network Shutdown that provides graceful shutdown of physical servers, virtual machines, and HCI clusters.
This UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms.
It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges.
The SCL UPS has a 5-year warranty on the UPS and Lithium-ion battery.
Product Images
Downloads & Documents
Product Videos
Compatible Products & Accessories
PDU
AP9559
Rack PDU,Basic, 1U, 16A,208&230V, (10)C13 & (2)C19
AP7921B
APC NetShelter Switched Rack PDU, 1U, 1PH, 3.7kW 230V 16A or...
AP7821B
Rack PDU, Metered, 1U, 16A, 208/230V, (8) C13
AP7920B
APC NetShelter Switched Rack PDU, 1U, 1PH, 2.3kW 230V 10A or...
AP6015A
RACK PDU, BASIC, 0U/1U, 120-240V/15A, 220-240V/10A, (8) C13
AP6020A
APC NetShelter Basic Rack PDU, 0U, 1PH, 3.3kW, 100-240V 20A...
AP6031A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 208V, 30A, (4) C19
AP6037A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 208V, 8.6kW, (3) C19
AP6038A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 220-240V, 63A, (3) C19
AP6120A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 100-240V/20A, 220-240V/16A, (7) C13,...
AP7152B
In-Line Current Meter, 16A, 230V, IEC309-16A, 2P+G
AP7155B
In-Line Current Meter, 32A, 230V, IEC309-32A, 2P+G
Racks
AP7950B
Rack PDU, Switched, Zero U, 10A, 230V, (16) C13
NBRK0750
Rack Mount, Security and Environmental Appliance, NetBotz, 7...
AR100
APC NetShelter 13U Wallmount Rack Cabinet Glass Door Double ...
AR100HD
APC NetShelter 13U Wallmount Rack Cabinet Vented Door Double...
AR8136BLK200
1U 19" Black Modular Toolless Airflow Management Blanking Pa...
AR3130
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991H ...
AR8602A
APC NetShelter Cable Management, Horizontal Cable Manager, 1...
AR3140
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, Black, 19...
AR8425A
Horizontal Cable Organizer 1U
AR3140W
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, White, 19...
AR8429
Horizontal Cable Organizer 1U w/brush strip
AR3150
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991.4...
Subscriptions
SWNMC3SU-1Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 1 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-3Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 3 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-5Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 5 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-6Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 6 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-4Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 4 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-2Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 2 year, Secure NMC S...
(SCL500RMI1UNC)
Specifications - SCL500RMI1UNC
Overview
| Presentation | Intelligent and efficient network power protection from entry level to scalable runtime. Ideal UPS for servers, point-of-sale, routers, switches, hubs and other network devices. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Input Connection Type | IEC 60320 C14 |
| Input protection type | Circuit breaker |
| Input voltage limits | 208...253 V |
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz auto sensing |
| Output voltage | 230 V AC 1 phase |
| Rated power in W | 400 W |
| rated power in VA | 500 VA |
| Output connection type | 4 IEC 60320 C13 |
| Harmonic distortion | Less than 5 % |
| Maximum configurable power in VA | 500 VA |
| Maximum configurable power in W | 400 W |
| Transfer time | 6 ms typical : 10 ms maximum |
| UPS type | Line interactive |
| Wave type | Sine wave |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
Complementary
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) internal included |
| Control panel | LED status display with on line : on battery : replace battery and building wiring fault |
| Free slots | 0 |
| Preinstalled device | Network management card 3 |
| Alarm | Alarm when on battery : distinctive low battery alarm : configurable delays |
| UPS connectivity | Serial port USB port Embedded network management card 3 |
| Surge energy rate | 510 J |
| Noise suppression | Full time multi-pole noise filtering : 0.3% IEEE surge let-through : zero clamping response time : meets UL 1449 |
| Number of rack unit | 1U |
| Colour | Black with silver front bezel |
| Height | 44 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 232 mm |
| Net weight | 4.1 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| USB compatible | Yes |
| Provided equipment | Installation guide Rack mounting support rails USB cable |
| Redundant | No |
| Range of product | Smart-UPS |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | C-Tick CE EAC UK PSTI |
| Equipment protection policy | Lifetime : $150000 |
| Standards | EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…7620 m |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
| Acoustic level | 45 dBA |
| Heat dissipation | 41.61 Btu/h |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Battery graph comments | This graph is based on actual measured runtime data. All measurements were taken with new, fully charged batteries and a balanced resistive load (PF = 1.0). Actual runtimes may vary from the values of this graph. Actual runtimes are dependent on several v |
| Extended runtime | 0 |
| Battery design life | 8…10 year(s) |
| Battery charger power | 10 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 16.8 cm |
| Package 1 Width | 59 cm |
| Package 1 Length | 33.7 cm |
| Package 1 Weight | 6.49 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 60 |
| SKU | SCL500RMI1UNC |
| Barcode # | 731304402565 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 5.9200kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






