- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(ACF400)
Controls/Indicators
| Indicators & Controls | Multi-function LCD status and control console |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Consumption | 1200 W |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 67.26 kg |
| Form Factor | Tower |
| Height | 1918 mm |
| Width | 597 mm |
| Depth | 254 mm |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Application/Usage | IT |
| Maximum Air Flow | 755.12 L/s |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Cooling Power Consumption | 16.50 kW |
General Information
| Product Type | Airflow Cooling System |
| Manufacturer Part Number | ACF400 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | ACF400 |
| Product Name | ACF400 Airflow Cooling System |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| SKU | ACF400 |
| Barcode # | 7330381702716 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 70.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






