- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(AP8712R)
Power Description
| Current Rating | 16 A |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.12 kg |
| Cord Length | 61 cm |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | Power Extension Cord |
| Manufacturer Part Number | AP8712R |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Packaged Quantity | 6 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | AP8712R |
| Product Name | AP8712R Power Extension Cord |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Miscellaneous
| Compatibility | APC AP8000 Series Rack Power Distribution Units (PDUs) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| REACH |
Technical Information
| Device Supported | PDU |
| First End Connector Type | IEC 60320 C19 |
| First End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C19 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C20 |
| SKU | AP8712R |
| Barcode # | 731304279679 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 1.1200kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






