- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This 25-pin Parallel to 25-pin Header Slot Plate features one DB25 Female connector and one IDC 25 connector.
Backed by Lifetime Warranty and constructed of only top quality components, our Parallel Slot Plate adapter offers a cost-effective solution for adding a Parallel device connection using a compatible motherboard.
(PLATE25F16)
| Connector(s) | |
| Connector A | DB-25 (25 pin, D-Sub) Female |
| Connector B | IDC (26 pin, Motherboard Header) Female |
| Hardware | |
| Cable Jacket Type | PVC - Polyvinyl Chloride |
| Packaging Information | |
| Package Height | 2.1 cm [0.8 in] |
| Package Length | 220 mm [8.7 in] |
| Package Width | 12.8 cm [5 in] |
| Shipping (Package) Weight | 55 g [1.9 oz] |
| Physical Characteristics | |
| Cable Length | 406.4 mm [16 in] |
| Color | Gray |
| Product Height | 1.3 cm [0.5 in] |
| Product Length | 406.4 mm [16 in] |
| Product Width | 12 cm [4.7 in] |
| Weight of Product | 50 g [1.8 oz] |
| Wire Gauge | 28 AWG |
| What's in the Box | |
| Included in Package | 16in DB25 Parallel Female to IDC 25 Pin Header Slot Plate |
| SKU | PLATE25F16 |
| Barcode # | 65030828468 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.130m |
| Shipping Cubic | 0.000104000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





