- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DB9CONCABL6 6ft Cisco Console Management Cable is designed as a replacement cable for use with several Cisco routers, including the 600, 800, 1600 and 1700 series.
StarTech.com's Cisco Console Management cable is Equivalent to Cisco Part No. CAB-CONSOLE-RJ45 and AIR-CONCAB1200 Console Cable for 1130AG, 1200, 1230AG, and 1240 Platforms.
(DB9CONCABL6)
Miscellaneous
| Compatibility |
Cisco Routers: Cisco Aironet Series Wireless Access Points: |
| Environmentally Friendly | Yes |
Technical Information
| Cable Length | 1.83 m |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Network Device |
| Router | |
| Notebook | |
| Cable Type | DB-9/RJ-45 |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | DB-9 Serial - Female |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 9-pin DB-9 Serial - Female |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 90 g |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Blue |
General Information
| Product Type | Network Cable |
| Manufacturer Part Number | DB9CONCABL6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Cisco Console Router Cable - RJ45 (m) - DB9 (f) - 6 ft |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DB9CONCABL6 |
| Barcode # | 65030833660 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0900kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.000900000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





