- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The 4UDRAWER 4U Black Steel Storage Drawer for 19in Racks and Cabinets helps to efficiently organize your mission critical computer hardware and accessories with the capacity to hold up to 25 kg (55 lbs).
Perfect for storing tools, software and documents for easy access, this sliding rack storage drawer is a cost-effective solution that provides tidy, out-of-the-way storage. Universally mountable in any standard front mount 19" server rack or cabinet, the rack drawer is constructed of sturdy, cold-rolled steel for long-term durability.
Backed by a StarTech.com Lifetime warranty.
(4UDRAWER)
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Miscellaneous
| Assembly Required | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
General Information
| Product Type | Rack Drawer |
| Manufacturer Part Number | 4UDRAWER |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | 4UDRAWER |
| Product Name | 4U Black Steel Storage Drawer for 19in Racks and Cabinets |
| Brand Name | StarTech.com |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 25 kg |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Width | 401.32 mm |
| Rack Height | 4U |
| Maximum Weight Capacity | 25 kg |
| Rack Depth | 353.06 mm |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| SKU | 4UDRAWER |
| Barcode # | 65030790536 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 9.2000kg |
| Shipping Width | 0.450m |
| Shipping Height | 0.220m |
| Shipping Length | 0.520m |
| Shipping Cubic | 0.051480000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





