- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The Targus 3-Way Active DC Charging Cable is an accessory to the Targus family of docking stations. This part accommodates up to 3 power tips to make transition easy for organisations that may operate up to 3 different brands of laptops. It comes with SecureFix clips that will bond neatly to the cable. This model introduces an improvement: A smart feature that will only allow 1 laptop/device to be charged at a time and incorporates electrical failsafe feature to protect your laptop. We are currently transitioning our universal power tip system in preparation for upcoming new USB-C products. If you have an existing fleet of Targus products, we can help you transition to the new standard. Please contact us about how you can best prepare for USB-C. Accommodates up to 3 different power tips SecureFix clips for semi-permanent bonding to the DC cable Electrical failsafe mechanism
anz ANZ
- Works With
Targus Universal Docking Stations (ACP7103AUZ, ACP7703AUZ, DOCK177AUZ and DOCK190AUZ)
- Color
Black
- Connectors
DC
- Dimensions
15.70 x 4.00 x 2.20 cm
- Weight
0.070kg
- Warranty
Limited 1-Year Warranty
- UPC
092636324711
(ACC1009AUX)
| Compatibility |
|
| Device Supported | Docking Station |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Product Type | Standard Power Cord |
| Manufacturer Part Number | ACC1009AUX |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com/au |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Name | Standard Power Cord |
| Brand Name | Targus |
| SKU | ACC1009AUX |
| Barcode # | 92636324711 |
| Brand | TARGUS |
| Shipping Weight | 0.0700kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.000216000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





