- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
WD Black SN770 WDS250G3X0E 250GB NVMe M.2 PCIe Gen4 SSD - Capacity: 250GB - Form Factor: M.2 2280 - Interface: PCIe Gen4 x4 - SQL Read Performance: 4000MB/s - SQL Write Performance: 2000MB/s - Random Read: 2400004KB IOPS - Random Write: 4700004KB IOPS
(WDS250G3X0E)
Specifications
| Cache | None |
| Capacity | 250GB |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interface | PCIe Gen4 x4 |
| Product Family | WD Black |
| Warranty | 5 Years Limited |
| Weight | 6g |
| Compatibility | System Requirements: Computer with M.2 (M-key) port, capable of taking M.2 2280 form factor Windows® 11, Windows® 10, Windows® 8.1 Note: Compatibility may vary depending on user’s hardware configuration and operating system. |
| Dimensions (L x W x H) | 80mm x 22mm x 2.38mm |
| Random Read | 240000/4KB IOPS |
| Random Write | 470000/4KB IOPS |
| Sequential Read Performance | 4000MB/s |
| Sequential Write Performance | 2000MB/s |
| SKU | WDS250G3X0E |
| Barcode # | 718037887326 |
| Brand | Western Digital |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
Manufacturer Warranty: 5 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





