- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Printer ZC100 Single Sided AU/NZ Cord USB Only Windows Driver When Only the Best Single-Sided Printer Will Do Whether you need to print single-sided employee identity badges or membership and event guest cards, card printing is a crucial aspect of your business. Deployment flexibility and the time it takes to print and manage your card printing solutions all have an impact on your business - from your brand image to staff productivity to overall operational efficiency. Now there's a new kind of card printer designed to address it all - the ZC100. You get groundbreaking simple operation and the slimmest fit-everywhere design, along with a toolbox of additional capabilities that make the ZC100 even easier to integrate, use, and manage. The ZC100 - when only the best single-sided card printer will do.
(ZC11-0000000AU00)
| USB | Yes |
| Power Source | AC Supply |
| Media Type | Card |
| ID Card | |
| PVC Card |
| Platform Supported | Android |
| Mac | |
| PC |
| Product Type | Dye Sublimation/Thermal Transfer Printer |
| Manufacturer Part Number | ZC11-0000000AU00 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | ZC100 |
| Product Name | ZC100 Card Printer |
| Brand Name | Zebra |
| Weight (Approximate) | 3.90 kg |
| Height | 259.1 mm |
| Width | 157.5 mm |
| Depth | 383.5 mm |
| Application/Usage | Desktop |
| Recommended Use | Card Print |
| Maximum Mono Print Speed | 5.1 Second |
| Maximum Color Print Speed | 24 Second |
| Printing Capability | Single Sided |
| Print Color Capability | Colour |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| SKU | ZC11-0000000AU00 |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





