- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
PRINTER ZC300 SINGLE SIDED AU/NZ CORD USB & ETHERNET ISO HICO/LOCO MAG S/W SELECTABLE WINDOWS DRIVER FLEXIBLE AND SECURE CARD PRINTING WITH GROUND-BREAKING SIMPLICITY No matter what type of card you need to print - from identity and access to membership, event and credit/debit cards - the ZC300 will help you do it better, faster and easier. Elegant engineering eliminates virtually all pain points associated with card printing. The result is push-button simplicity no matter what you are printing - single or dual-sided magnetic stripe or contactless cards, in color or black and white. And with a ground-breaking fits-everywhere design, you can get secure card printing wherever you need it. The ZC300 Series - card printing made simple.
(ZC31-0M0C000AU00)
| USB | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Power Source | AC Supply |
| Platform Supported | Android |
| PC | |
| Mac |
| Weight (Approximate) | 4 kg |
| Height | 258 mm |
| Width | 157 mm |
| Depth | 383 mm |
| Application/Usage | Desktop |
| Recommended Use | Card Print |
| Maximum Mono Print Speed | 3.6 Second |
| Maximum Color Print Speed | 18 Second |
| Printing Capability | Single Sided |
| Print Color Capability | Colour |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Product Type | Dye Sublimation/Thermal Transfer Printer |
| Manufacturer Part Number | ZC31-0M0C000AU00 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | ZC300 |
| Product Name | ZC300 Card Printer |
| Product Series | ZC300 |
| Brand Name | Zebra |
| Media Size | CR79 Card |
| ID-1 Card | |
| CR-80 Card | |
| Media Type | Magnetic Stripe Card |
| PVC Card | |
| Card | |
| PVC Composite | |
| Adhesive Backed Card |
| SKU | ZC31-0M0C000AU00 |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





