- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Belkin 5m CAT6 Snagless Patch Cable - gold-plated connectors - 4 twisted pairs of copper wire strands - snagless construction to prevent breaking and cracking - suitale for 100/1000BASE-T networks - 12 Months Limited Warranty
(A3L980BT05MBLUS)
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Technical Information
| Cable Length | 5 m |
| Device Supported | Network Device |
| Features | Molded |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Type | Category 6 |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Boot Type | Snagless |
General Information
| Product Type | Network Cable |
| Manufacturer Part Number | A3L980BT05MBLUS |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com/au |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Name | High Performance Cat.6 UTP Patch Network Cable |
| Product Line | High Performance |
| Brand Name | Belkin |
| SKU | A3L980BT05MBLUS |
| Barcode # | 745883726943 |
| Brand | BELKIN |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.230m |
| Shipping Cubic | 0.001150000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





