- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
G.Skill Aegis 32GB (2x 16GB) DDR4 3200MHz Memory - Designed for Gamers - Speed: 3200 MHz - Capacity: 2GB (2x 16GB) - Voltage: 1.35V - Latency: CL16-18-18-38 - Non-ECC - DDR4 Memory Type - Intel XMP 2.0 (Extreme Memory Profile) Ready - F4-3200C16D-32GIS - Limited Product Lifetime Warranty
(F4-3200C16D-32GIS)
Miscellaneous
Technical Information
| CAS Latency | CL16 |
| Device Supported | Desktop PC |
| Motherboard | |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 2 x 16GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | F4-3200C16D-32GIS |
| Manufacturer Website Address | http://www.gskill.com |
| Manufacturer | GSkill International Enterprise |
| Product Name | AEGIS 32GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Line | AEGIS |
| Brand Name | G.SKILL |
| SKU | F4-3200C16D-32GIS |
| Barcode # | 848354014973 |
| Brand | G.SKILL |
| Shipping Weight | 0.0600kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





