G.SKILL Ripjaws V RAM Module for Motherboard - 32 GB (2 x 16GB) - DDR4-3600/PC4-28800 DDR4 SDRAM - 3600 MHz - CL16 - 1.35 V - Non-ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM - Lifetime Warranty
(F4-3600C16D-32GVKC)
Miscellaneous
| Compatibility | ASRock Motherboards:
- X570 AQUA
- X570 Creator
- X570 Taichi
ASUS Motherboards: - PRIME X570-P
- PRIME X570-PRO
- Pro WS X570-ACE
- ROG Crosshair VIII Formula
- ROG Crosshair VIII Hero / ROG Crosshair VIII Hero (WI-FI)
- ROG Strix X570-E Gaming
- ROG Strix X570-F Gaming
- TUF GAMING X570-PLUS / TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI)
- PRIME Z370-A
- PRIME Z370-P
- ROG MAXIMUS X APEX
- ROG MAXIMUS X CODE
- ROG MAXIMUS X FORMULA
- ROG MAXIMUS X HERO / (WI-FI AC)
- ROG STRIX Z370-E GAMING
- ROG STRIX Z370-F GAMING
- ROG STRIX Z370-H GAMING
- ROG STRIX Z370-I GAMING
- TUF Z370-PLUS GAMING
- TUF Z370-PRO GAMING
- PRIME Z390-A
- PRIME Z390-P
- PRIME Z390M-PLUS
- ROG MAXIMUS XI APEX
- ROG MAXIMUS XI CODE
- ROG MAXIMUS XI EXTREME
- ROG MAXIMUS XI FORMULA
- ROG MAXIMUS XI GENE
- ROG MAXIMUS XI HERO
- ROG STRIX Z390-E GAMING
- ROG STRIX Z390-F GAMING
- ROG STRIX Z390-H GAMING
- ROG STRIX Z390-I GAMING
- TUF Z390-PLUS GAMING
- TUF Z390-PRO GAMING
- TUF Z390M-PRO GAMING
- WS Z390 PRO
EVGA Motherboards: - EVGA Z390 DARK
- EVGA Z390 FTW
GIGABYTE Motherboards: - X570 AORUS ELITE (rev. 1.0)
- X570 AORUS MASTER (rev. 1.0)
- X570 AORUS PRO (rev. 1.0)
- X570 AORUS PRO WIFI(rev. 1.0)
- X570 AORUS ULTRA (rev. 1.0)
- X570 AORUS XTREME (rev. 1.0)
- X570 GAMING X (rev. 1.0)
- X570 I AORUS PRO WIFI(rev. 1.0)
- X570 UD (rev. 1.0)
- Z370 AORUS Ultra Gaming (rev.1.0)
- Z370 AORUS ULTRA GAMING 2.0 (rev.1.0)
- Z370 AORUS ULTRA GAMING 2.0-OP (rev.1.0)
- Z370 AORUS ULTRA GAMING WIFI (rev.1.0)
- Z370 AORUS ULTRA GAMING WIFI-OP (rev.1.0)
- Z390 AORUS ELITE (rev. 1.0)
- Z390 AORUS MASTER (rev. 1.0)
- Z390 AORUS PRO WIFI (rev. 1.0)
- Z390 AORUS PRO (rev. 1.0)
- Z390 AORUS ULTRA (rev. 1.0)
- Z390 AORUS XTREME WATERFORCE (rev. 1.0)
- Z390 AORUS XTREME (rev. 1.0)
- Z390 DESIGNARE (rev. 1.0)
- Z390 GAMING SLI (rev. 1.0)
- Z390 GAMING X (rev. 1.0)
- Z390 I AORUS PRO WIFI (rev. 1.0)
- Z390 M GAMING (rev. 1.0)
- Z390 M (rev. 1.0)
- Z390 UD (rev. 1.0)
MSI Motherboards: - MEG X570 ACE
- MEG X570 GODLIKE
- MEG X570 UNIFY
- MPG X570 GAMING EDGE WIFI
- MPG X570 GAMING PLUS
- MPG X570 GAMING PRO CARBON WIFI
- Prestige X570 Creation
- X570-A PRO
- Z370 GAMING M5
- Z370 GAMING PLUS
- Z370 GAMING PRO CARBON
- Z370 GAMING PRO CARBON AC
- Z370 GODLIKE GAMING
- Z370 KRAIT GAMING
- Z370-A PRO
- Z370I GAMING PRO CARBON AC
- Z370M GAMING PRO AC
- MAG Z390 TOMAHAWK
- MAG Z390M MORTAR
- MEG Z390 ACE
- MEG Z390 GODLIKE
- MPG Z390 GAMING EDGE AC
- MPG Z390 GAMING PLUS
- MPG Z390 GAMING PRO CARBON
- MPG Z390 GAMING PRO CARBON AC
- MPG Z390I GAMING EDGE AC
- MPG Z390M GAMING EDGE AC
- MPG Z390M GAMING PLUS AC
- Z390-A PRO
|
Technical Information
| CAS Latency | CL16 |
| Device Supported | Motherboard |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 2 x 16GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 3600 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3600/PC4-28800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
Warranty
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | F4-3600C16D-32GVKC |
| Manufacturer Website Address | http://www.gskill.com |
| Manufacturer | GSkill International Enterprise |
| Product Name | Ripjaws V 32GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Line | Ripjaws V |
| Brand Name | G.SKILL |
| SKU |
F4-3600C16D-32GVKC |
| Barcode # |
4713294223623 |
| Brand |
G.SKILL |
| Shipping Weight |
0.1200kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review