- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 8GB DDR4-3200MHz ECC Module
Kingston RAM Module for Server - 8 GB - DDR4-3200/PC4-25600 DDR4 SDRAM - 3200 MHz Single-rank Memory - CL22 - 1.20 V - ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It's guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability. Features
- Up to 3200 MHz speed with Unbuffered signal for playing the latest games and using heavy software
- DIMM 8 GB of memory to heighten your computer's performance
- 288-pin-pin DDR4 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
(KTD-PE432E-8G)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
Technical Information
| CAS Latency | CL22 |
| Device Supported | Server |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Rank | Single-rank |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KTD-PE432E/8G |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | 8GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KTD-PE432E-8G |
| Barcode # | 740617326765 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





