G.Skill Trident Z RGB 16GB (2x 8GB) DDR4 3600MHz Memory - Full Range RGB Support - Speed: 3600MHz - Total Capacity: 16GB (2x 8GB) - Voltage: 1.35V - Latency: CL16-19-19-39 - Unbuffered - Non-ECC - Intel XMP 2.0 (Extreme Memory Profile) Ready - F4-3600C16D-16GTZRC - Limited Product Lifetime Warranty
(F4-3600C16D-16GTZRC)
Miscellaneous
| Compatibility | ASRock Products: - X570 AQUA
- X570 Phantom Gaming X
- X570 Taichi
- Z370 Taichi
- Z390 Extreme4
- Z390 Phantom Gaming 4
- Z390 Phantom Gaming 6
- Z390 Phantom Gaming 9
- Z390 Phantom Gaming SLI/ac
- Z390 Phantom Gaming-ITX/ac
- Z390 Pro4
- Z390 Taichi
- Z390 Taichi Ultimate
- Z390M Pro4
- Z390M-ITX/ac
ASUS Products: - PRIME X570-P
- PRIME X570-PRO
- Pro WS X570-ACE
- ROG Crosshair VIII Formula
- ROG Crosshair VIII Hero / ROG Crosshair VIII Hero (WI-FI)
- ROG Strix X570-E Gaming
- ROG Strix X570-F Gaming
- TUF GAMING X570-PLUS / TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI)
- PRIME Z370-P
- ROG MAXIMUS X APEX
- ROG MAXIMUS X CODE
- ROG MAXIMUS X FORMULA
- ROG MAXIMUS X HERO / (WI-FI AC)
- ROG STRIX Z370-E GAMING
- ROG STRIX Z370-F GAMING
- ROG STRIX Z370-H GAMING
- ROG STRIX Z370-I GAMING
- PRIME Z390-A
- PRIME Z390-P
- PRIME Z390M-PLUS
- ROG MAXIMUS XI APEX
- ROG MAXIMUS XI CODE
- ROG MAXIMUS XI EXTREME
- ROG MAXIMUS XI FORMULA
- ROG MAXIMUS XI GENE
- ROG MAXIMUS XI HERO
- ROG STRIX Z390-E GAMING
- ROG STRIX Z390-F GAMING
- ROG STRIX Z390-H GAMING
- ROG STRIX Z390-I GAMING
- TUF Z390-PLUS GAMING
- TUF Z390-PRO GAMING
- TUF Z390M-PRO GAMING
- WS Z390 PRO
EVGA Products: GIGABYTE Products:
- X570 AORUS MASTER (rev. 1.0)
- X570 AORUS PRO (rev. 1.0)
- X570 AORUS PRO WIFI(rev. 1.0)
- X570 AORUS ULTRA (rev. 1.0)
- X570 AORUS XTREME (rev. 1.0)
- X570 I AORUS PRO WIFI(rev. 1.0)
- Z370 AORUS Gaming 7 (rev.1.0)
- Z370 AORUS Ultra Gaming (rev.1.0)
- Z390 AORUS ELITE (rev. 1.0)
- Z390 AORUS MASTER (rev. 1.0)
- Z390 AORUS PRO WIFI (rev. 1.0)
- Z390 AORUS PRO (rev. 1.0)
- Z390 AORUS ULTRA (rev. 1.0)
- Z390 AORUS XTREME WATERFORCE (rev. 1.0)
- Z390 AORUS XTREME (rev. 1.0)
- Z390 DESIGNARE (rev. 1.0)
- Z390 GAMING SLI (rev. 1.0)
- Z390 GAMING X (rev. 1.0)
- Z390 I AORUS PRO WIFI (rev. 1.0)
- Z390 M GAMING (rev. 1.0)
- Z390 M (rev. 1.0)
- Z390 UD (rev. 1.0)
MSI Products: - MEG X570 ACE
- MEG X570 GODLIKE
- MPG X570 GAMING EDGE WIFI
- MPG X570 GAMING PLUS
- MPG X570 GAMING PRO CARBON WIFI
- Prestige X570 Creation
- X570-A PRO
- Z370 GODLIKE GAMING
- MAG Z390 TOMAHAWK
- MAG Z390M MORTAR
- MEG Z390 ACE
- MEG Z390 GODLIKE
- MPG Z390 GAMING EDGE AC
- MPG Z390 GAMING PLUS
- MPG Z390 GAMING PRO CARBON
- MPG Z390 GAMING PRO CARBON AC
- MPG Z390I GAMING EDGE AC
- MPG Z390M GAMING EDGE AC
- Z390-A PRO
|
Technical Information
| CAS Latency | CL16 |
| Device Supported | Desktop PC |
| Motherboard |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 2 x 8GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 3600 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3600/PC4-28800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
Warranty
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | F4-3600C16D-16GTZRC |
| Manufacturer Website Address | http://www.gskill.com |
| Manufacturer | GSkill International Enterprise |
| Product Name | Trident Z RGB 16GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Line | Trident Z RGB |
| Brand Name | G.SKILL |
| SKU |
F4-3600C16D-16GTZRC |
| Barcode # |
4713294223487 |
| Brand |
G.SKILL |
| Shipping Weight |
0.1800kg |
| Shipping Width |
0.100m |
| Shipping Height |
0.050m |
| Shipping Length |
0.160m |
| Shipping Cubic |
0.000800000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review