- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link Redundant Power Supply for DMC-1000 Chassis System (DMC-1001)
Description:
When the chassis is equipped with two DMC-1001 power supplies, both power supplies are switched on and share the current load. In case that one of them should fail, the other will instantaneously take 100% of the load without any loss. Similarly, if one power supply is removed from servicing, it can be switched off and removed while the chassis continues functioning.
Product Feature
• Efficiency: The efficiency is higher than 70% by measured at nominal line and rated load.
• Protection: Over voltage protection; short circuit protection.
• Power sharing and redundancy.
• Fan failure Signal: The power supply will provide a predictive fan failure signal that detects a failure based on reduced fan RPM.
(DMC-1001)
Technical Information
| Protection Type | Overload |
General Information
| Product Type | Redundant Power Supply |
| Manufacturer Part Number | DMC-1001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com.au |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Product Model | DMC-1001 |
| Product Name | Redundant Power Supply |
| Brand Name | D-Link |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Miscellaneous
| Compatibility | D-Link DMC-1000 Chassis |
| Certifications & Standards | UL, CE, FCC Class A |
Power Description
| Input Voltage | 260 V AC |
| Input Voltage Range | 90 V AC - 260 V AC |
| SKU | DMC-1001 |
| Barcode # | 790069241741 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 1.6000kg |
| Shipping Width | 0.260m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.360m |
| Shipping Cubic | 0.009360000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





