- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link DSL-16MF VDSL2/ADSL2+ Microfilter/Splitter
Works with both VDSL2 and ADSL2+ enabled telephone lines
3 Years Limited Warranty
The D-Link DSL-16MF Microfilter separates the analogue voice-frequency signals from the DSL (Broadband) data signals. If microfilters are not used, the DSL data signals are heard as “noise” on any equipment connected to the telephone line.
Apart from being disruptive during a telephone conversation, there is the possibility that the additional DSL signals may cause interference with alarm units that may be connected across the line.
(DSL-16MF)
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
General Information
| Product Type | Signal Splitter |
| Manufacturer Part Number | DSL-16MF |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com.au |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Product Model | DSL-16MF |
| Product Name | VDSL2/ADSL2+ Microfilter/Splitter |
| Brand Name | D-Link |
| SKU | DSL-16MF |
| Barcode # | 790069430176 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.0800kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.040m |
| Shipping Cubic | 0.000952000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





