Don't pay: $1,189.00
$1,024.00
SAVE $165.00 (14%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(L2757A)
Specifications
| Dimensions | W x D x H: 310 x 198 x 190mm |
| Duplex Print Option | |
| Functions | Scan only |
| Interface | USB 2.0 and USB 3.0 (SuperSpeed) |
| LCD/LED Diplay | 2-line 16 character per line LCD display |
| Paper Handling | Cut Sheet Paper, Printed Paper (Laser and ink), Pre-Punched Paper, Bank Checks, Business Cards, Freight Bills, Carbonless forms, Plastic Carrier sheets for easily damaged documents, Previously stapled media with staple removed |
| Print Head Pins | |
| Print Speed (cps) | |
| Product Type | Document Scanner |
| Resolution | Up to 600 dpi (color and mono, Sheet-feed) |
| Ribbon Cartridge | |
| Series | HP ScanJet Enterprise Flow |
| Speed | Automatic document feeder speed Up to 75 ppm/150 ipm (black & white, 300ppi) |
| Supplies Compatibility | |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty (Return to HP/Dealer - Unit Exchange) |
| Weight | 5.4 KG |
| Bit Depth | 24-bits external 48-bits internal |
| Duty Cycle | Recommended for 7,500 pages per day |
| Imaging Technology | For text & images: ePub 3.0, HTML 4.0, Excel file format (*.xls, *.xlsx), PowerPoint file format (*.pptx), Word (*.docx), WordPerfect (*.wpd), searchable PDF, JPEG, PNG, BMP, TIFF, Text (.txt), Rich Text (rtf), XML and XPS |
| Model | HP ScanJet Enterprise Flow 7000 s3 Sheet-feed Scanner (L2757A) |
| Software | HP WIA scan driver HP TWAIN scan driver HP Smart Document Scan Software HP Scanner Tools Utility I.R.I.S. Readiris Pro I.R.I.S. Cardiris Nuance PaperPort EMC ISIS driver Kofax VRS Pro |
| SKU | L2757A |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 5.5000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





