- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Using Brother original consumables in Brother printers, faxes and all-in-ones guarantees optimum performance. This Original Brother LC-137XL Black Ink will ensure crisp sharp output from your ink printer or multifunction, with blacker blacks and clearer text. Genuine Brother supplies are designed as part of an entire printing system and tested to ensure optimum performance and component protection. Produce consistent, reliable and trouble free prints day in, day out, without fuss - you can be sure of consistent print quality every time. Famous for their durability and excellent sharp results, Brother guarantee total customer satisfaction.
- Genuine Brother ink cartridge gives optimum performance.
- Full manufacturers warranty for your peace of mind.
- Print vibrant, clear documents every time.
- Print more for a lower cost per page, saving you money. Especially suitable for heavy users.
- Brother Product Code: LC137XLBK
(LC-137XLBK)
- This cartridge can be known by the manufacturer's code, LC135XBK.
- It has an estimated page yield of 1,200 pages.
- It's compatible for use with the following Brother machines: DCP J4110DW, MFC J4410DW, MFC J4510DW, MFC J4710DW, MFC J6920DW, MFC J6520DW and MFC J6720DW.
- This pack includes 1 black printer cartridge.
- Drop off your used ink and toner cartridges at any Officeworks store for recycling through the Cartridges 4 Planet Ark program which guarantees zero waste to landfill.
| Product Model: | LC-137XLBK |
| Manufacturer: | Brother |
| Product Type: | High Yield Genuine Ink Cartridges |
| Yield: | Up to 1200 pages |
| Suitable for: |
|
| Product Type Description: |
High yield ink cartridges are designed to print more pages than standard ink cartridges. They hold more ink. Genuine ink cartridges are made by the original equipment manufacturer for their own machines. For example, HP genuine ink cartridges are made for HP printers. These are the cartridges recommended by each machine manufacturer to specifically fit in their machines. Genuine ink cartridges usually provide the best colour matching and longevity of prints. |
| SKU | LC-137XLBK |
| Barcode # | 4977766715430 |
| Brand | BROTHER |
| Shipping Weight | 0.0830kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.000378000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





