- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

ScanJet Pro 3000 s4 Scanner
(6FW07A)
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Warranty
| Additional Warranty Information | One-year bench limited warranty whole unit replacement, phone and Web support included. Warranty may vary by country as required by law. Go to hp.com/support to learn about HP world-class service and support options in your region. |
| Limited Warranty | 1 Year |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Energy Star | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.70 kg |
| Height | 154 mm |
| Width | 300 mm |
| Depth | 172 mm |
Technical Information
| Media Size | Custom Size - 216 mm x 3.10 m |
| Scanning Modes | Duplex |
| ADF Capacity | 50 Sheets |
| Media Type | Stapled Media |
| Bill | |
| Plastic Carrier Sheet | |
| Cut Sheet Paper | |
| Carbonless Form | |
| Business Card | |
| Pre-punched Paper | |
| Laser Paper | |
| Plastic Card | |
| Cheques | |
| Scan Color | Colour |
| Greyscale | |
| Monochrome | |
| Grayscale Depth | 48-bit |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 80 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 80 |
| Duplex Scanning | Yes |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
General Information
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Manufacturer Part Number | 6FW07A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | 3000 S4 |
| Product Name | ScanJet Pro Sheet-feed Scanner |
| Product Line | ScanJet Pro |
| Brand Name | HP |
Software
| Operating System Supported | Windows 7 (32/64-bit) |
| Red Hat Enterprise Linux | |
| Windows Server 2016 | |
| Linux | |
| Linux Mint | |
| Windows 8 (32/64-bit) | |
| Windows 10 (32-bit/64-bit) | |
| Windows 2008 R2 | |
| macOS High Sierra 10.13 | |
| Debian | |
| Windows Server 2012 R2 | |
| macOS Catalina 10.15 | |
| Open Suse | |
| macOS Mojave 10.14 | |
| Windows Server 2019 | |
| Fedora | |
| Manjaro | |
| Windows XP (32/64-bit) | |
| Ubuntu |
| SKU | 6FW07A |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 4.2000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





