- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Logitech Rally Bar for Video Conferencing - Max Resolution: Up to 4K @ 30 fps - Pan: Motorised ±25° - Tilt: Motorised ±15° - Zoom: 15x HD Zoom (5x Optical/3x Digital) - Total Room Coverage: 132.1° Horizontal x 82.2° Vertical - Speaker Drivers: 2x 70mm - Speaker Output: 90dB SPL @1W, 99dB SPL @8.0W, both +/-2dB at ½ metre - Speaker Sensitivity: 90+/-3dB SPL at 1W, ½ metre - Mic Frequency Response: 90Hz~16kHz - Mic Pickup Range: 4.5m - 960-001315 - 2 Years Limited Warranty
(960-001315)
Built-in Devices
| Microphone | Yes |
Lens
| Digital Zoom | 3x |
Network & Communication
| Wireless LAN | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Display & Graphics
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
General Information
| Product Type | Video Conferencing Camera |
| Manufacturer Part Number | 960-001315 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | Rally Bar |
| Product Name | Rally Bar Video Conferencing Camera |
| Product Line | Rally Bar |
| Brand Name | Logitech |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.0 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI Out | Yes |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Device Supported | Smart TV |
| TV | |
| Monitor |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 7.08 kg |
| Height | 16.4 cm |
| Width | 91 cm |
| Depth | 13.1 cm |
| Product Color | Graphite |
| SKU | 960-001315 |
| Barcode # | 97855156877 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 10.6000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP Poly Studio E70 4K Intelligent Conference Room Camera For Large Meeting Rooms
$5,422.00 $6,199.00





