Stock Availability
🟢Live
(Click & Collect Available)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

QNAP KoiBox-100W: High-quality video conferencing and 4K wireless presentation solution for business meeting rooms
KoiBox-100W
High-quality video conferencing and 4K wireless presentation solution for business meeting rooms
Running the KoiMeeter video conferencing operating system, the KoiBox-100W is the ideal replacement for costly SIP-based conferencing systems and features value-added 4K wireless projection, four-way communication, and local storage features. Creating private meetings with the KoiBox-100W provides higher security and privacy compared with public cloud meetings, and the auto-answering function provides greater convenience in certain usage environments. Besides private meetings, the KoiBox-100W streamlines communication between different platforms by allowing joining Zoom®, Skype™, Microsoft Teams®, Cisco Webex®, and Google Meet™ calls.
4K wireless projection
Present with a 4K high-resolution visual experience.
Four-way communications
Multi-point video conferencing with QNAP KoiBox-100W, KoiMeeter,and the KoiMeeter mobile app.
Join cloud meetings
Use cloud-based meeting platforms almost every day? No problem! The KoiBox-100W supports well-known cloud meeting services.
Share mobile phone screens
Scan the QR code on the KoiBox-100W display to quickly share your mobile phone screen.
Local storage
Install a 2.5-inch SATA drive to store meeting videos, audio, and files.
(KOIBOX-100W)
| Length | |
| Product Type | |
| Warranty | |
| Bays | 1 x 2.5-inch SATA (HDD/SSD not included) |
| Capacity | Not Included |
| Form Factor | Desktop |
| LAN Port | NA |
| Processor/Memory | Intel® Celeron® dual-core 1.8GHz; 4GB DDR4 |
| Raid | NA |
| Series | KoiMeeter |
| USB Port | 4 x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| SKU | KOIBOX-100W |
| Barcode # | 4713213519943 |
| Brand | QNAP |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
Maunfacturer Warranty: 2 Years Maunfacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP Poly Studio E70 4K Intelligent Conference Room Camera For Large Meeting Rooms
$5,422.00 $6,199.00






