- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

- Philips 241V8LA 23.8" 75Hz FHD Adaptive Sync VA LCD Monitor
- Panel Size: 23.8"
- Panel Type: VA LCD
- Resolution: Full HD (1920x1080)
- Aspect Ratio: 16:9
- Refresh Rate: 75Hz
- Response Time: 4ms (GtG)
- Brightness: 250cd/m2
- Contrast Ratio: 3000:1
- I/O: HDMI, VGA
- Ergonomics: Tilt
- VESA Support: 100x100mm
- Adaptive-Sync Technology
- Anti-Glare
(241V8LA)
Warranty
| Limited Warranty | 36 Month |
Audio
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.27 mm |
| Response Time | 4 ms GTG |
| Features | Wide Viewing Angle |
| Eye Care Technology | |
| Plug & Play | |
| On-screen Display (OSD) | |
| Low Blue Light | |
| sRGB | |
| EasyRead Mode | |
| Mega Infinity DCR | |
| SmartImage | |
| 3H Surface Hardness | |
| Anti-glare | |
| SmartContrast | |
| Cable Lock Slot | |
| Flicker-free | |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Viewable Screen Size | 60.5 cm (23.8") |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| HDCP Supported | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Screen Size Class | 609.60 mm |
| Stand Adjustments | Tilt |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EAEU RoHS |
| RoHS | |
| MEPS |
Video
| Brightness | 250 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 241V8LA |
| Manufacturer Website Address | http://www.philips.com.au |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Product Model | 241V8LA |
| Product Name | 241V8LA Widescreen LCD Monitor |
| Product Series | V Line |
| Brand Name | Philips |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.58 kg |
| Colour | Textured Black |
| Height | 322 mm |
| Width | 540 mm |
| Depth | 51 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 2.97 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 416 mm |
| Width with Stand | 540 mm |
| Depth with Stand | 220 mm |
| SKU | 241V8LA |
| Barcode # | 8712581775414 |
| Brand | PHILIPS |
| Shipping Weight | 6.5900kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





