- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This premium Lightning cable offers a look that complements your iPhone, iPod or iPad. The metal connectors provide the modern feel that you’ve come to enjoy from your phone or tablet so that you can charge and sync your Apple devices with style. Plus, the cable features a sturdy construction that delivers long-lasting connections, to satisfy all of your mobile needs.
This durable Lightning cable is Apple MFi certified and backed by StarTech.com's 2-year warranty to ensure dependable performance.
Applications
- Charge and sync your Apple Lightning devices
(USBLTM1MBK)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | 2 Years | |
| Hardware | ||
| Cable Jacket Type | TPE - Thermoplastic Elastomers | |
| Cable Shield Type | Aluminum-Mylar Foil with Braid | |
| Connector Plating | Nickel | |
| Connector(s) | ||
| Connector A | 1 - USB Type-A (4 pin) USB 2.0 Male | |
| Connector B | 1 - Apple Lightning Connector (8-pin) Male | |
| Physical Characteristics | ||
| Cable Length | 3.3 ft [1 m] | |
| Color | Black | |
| Connector Style | Straight | |
| Product Length | 3.3 ft [1 m] | |
| Weight of Product | 0.7 oz [20 g] | |
| Wire Gauge | 24/30 AWG | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 0.7 in [19 mm] | |
| Package Length | 6.7 in [17 cm] | |
| Package Quantity | 1 | |
| Package Width | 3.1 in [78 mm] | |
| Shipping (Package) Weight | 1.7 oz [47 g] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - 1m Lightning to USB Cable | |
| SKU | USBLTM1MBK |
| Barcode # | 65030863919 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.0400kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





