- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(64532)
Interfaces/Ports
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
Miscellaneous
| Platform Supported | Mac OS |
| Windows |
Keyboard/Keypad
| Hot Keys | Rewind |
| Skip | |
| Volume Control | |
| Brightness | |
| Pause | |
| Localization | English (US) |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Keyswitch Technology | Mechanical |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 925.3 g |
| Keyboard/Keypad Height | 40.50 mm |
| Keyboard/Keypad Width | 442.80 mm |
| Keyboard/Keypad Depth | 139.20 mm |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | Gaming Keyboard |
| Manufacturer Website Address | http://www.steelseries.com |
| Manufacturer | SteelSeries ApS |
| Product Name | Apex 5 Hybrid Mechanical Gaming Keyboard |
| Product Line | Apex 5 |
| Brand Name | SteelSeries |
| SKU | 64532 |
| Barcode # | 6943760245325 |
| Brand | VERBATIM |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer warranty: 24 months
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





