- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Thunderbolt™ 3 USB-C™ Cable | Dual 4K or Full 5K | Thunderbolt Certified - 1m Thunderbolt™ 3 (40Gbps) USB-C Cable
3 ft. (1 m) Thunderbolt 3 Cable with 100W Power Delivery - 40Gbps
(TBLT3MM1MA)
| Connector(s) | |
| Connector A | Thunderbolt™ 3 USB-C (24-pin) (40Gbps) Male |
| Connector B | Thunderbolt™ 3 USB-C (24-pin) (40Gbps) Male |
| Hardware | |
| Cable Jacket Type | PVC - Polyvinyl Chloride |
| Cable Shield Type | Aluminum-Mylar Foil with Braid |
| Connector Plating | Nickel |
| Packaging Information | |
| Package Height | 16 mm [0.6 in] |
| Package Length | 22.5 cm [8.9 in] |
| Package Width | 12.5 cm [4.9 in] |
| Shipping (Package) Weight | 55 g [1.9 oz] |
| Performance | |
| Type and Rate | Thunderbolt 3 - 40 Gbit/s |
| USB 2.0 - 480 Mbit/s | |
| Physical Characteristics | |
| Cable Length | 1 m [3.3 ft] |
| Color | Black |
| Product Length | 1 m [3.3 ft] |
| Weight of Product | 47 g [1.7 oz] |
| Power | |
| Power Delivery | 100W |
| Prominence | |
| Description CDW 75 - 1st Line | StarTech.com 3 ft 1m Thunderbolt 3 Cable with 100W Power Delivery - 40Gbps |
| Special Notes / Requirements | |
| Note | This cable does not support native DisplayPort 1.2. You cannot connect your laptop directly to a DisplayPort monitor using this Thunderbolt 3 cable. |
| When using this cable with a USB-C device, the cable will support USB 2.0 data transfer speeds of up to 480 Mbit/s. This cable is not compatible with USB 3.0 (5Gbps) or USB 3.1 (10Gbps) USB Type-C devices such as external drives, docking stations, etc. | |
| What's in the Box | |
| Included in Package | Thunderbolt 3 USB-C cable |
| SKU | TBLT3MM1MA |
| Barcode # | 65030864107 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





