- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This active Thunderbolt 3 cable lets you deliver video and data to your Thunderbolt and USB-C devices from a Thunderbolt 3 laptop.
Unbelievable Data Transfer Speeds
Transfer a 4K movie in seconds and complete backups in minutes with this active Thunderbolt 3 USB-C cable, supporting data transfer rates of 40Gbps when connected to a Thunderbolt 3 device. You can transfer photo and video files at four times the speed of a USB 3.1 (10Gbps) cable.
Enjoy Full 5K Video or Dual 4K Video
The cable supports up to 5K 60Hz video for astonishing resolution, contrast, and color depth with a Thunderbolt monitor. Or, use the cable with a Thunderbolt 3 dock to drive dual 4K displays.
Experience Versatile Power Delivery
The Thunderbolt 3 Type-C cable delivers up to 100W of power for charging a Thunderbolt 3 laptop. It lets you keep your Thunderbolt 3 devices powered without needing an additional power supply.
Enable Thunderbolt Networking
The cable gives you an easy way to bridge multiple Thunderbolt 3 USB-C enabled laptops for peer-to-peer 10GbE networking. It's perfect for setting up small work groups and sharing peripherals such as printers and storage. You can also connect two Thunderbolt 3 laptops together, for easy PC migrations.
TBLT3MM2MA is Thunderbolt Certified for guaranteed reliability and is backed by a StarTech.com 2-year warranty.
(TBLT3MM2MA)
| SKU | TBLT3MM2MA |
| Barcode # | 65030864114 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.0900kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





