- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

STM Atlas Carrying Case for 24.6 cm (9.7") Apple iPad (6th Generation), iPad (5th Generation), iPad Pro, iPad Air 2, iPad Air Apple Pencil - Dutch Blue - Bump Resistant, Scratch Resistant - Polyethylene, Polyester Body - Textured - 249.9 mm Height x 190 mm Width x 16.8 mm Depth STYLISH AND PROTECTIVE The atlas is a low profile, mult-fit protective case that provides a touch of class and style with a uniquely textured fabric cover and storage for the Apple Pencil. Lightweight and slim design protects from bumps and scratches without bulk Variable viewing - textured Friction Feet allow you to find the perfect viewing angle CableReady™ Pencil Charging - easily connect to power source while the case is closed via cable channels in the Pencil storage area Instant on/off cover - magnetic closure activates sleep and wake functionality to save energy Apple Pencil storage and protection in a fitted channel Textured fabric cover elegantly wraps around the case and folds for both typing and viewing orientations
(STM-222-166JW-02)
| Printed Design/Pattern/Texture | Textured |
| Maximum Screen Size Supported | 24.6 cm (9.7") |
| Closure Type | Magnetic |
| Product Type | Carrying Case |
| Manufacturer Part Number | STM-222-166JW-02 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stmbags.com.au |
| Manufacturer | STM Bags, LLC |
| Product Name | Atlas iPad 5th/6th Gen/Pro 9.7/Air 1-2 |
| Product Line | Atlas |
| Brand Name | STM Goods |
| Application/Usage | Apple Pencil |
| Compatibility | Apple - iPad (2017) 5th Gen, iPad (2018) 6th Gen , iPad Pro 9.7 , iPad Air , iPad Air 2
|
| Brand Compatibility | Apple |
| Tablet Model Compatibility | iPad Pro |
| iPad Air 2 | |
| iPad (6th Generation) | |
| iPad Air | |
| iPad (5th Generation) |
| Material Details |
Fabric Cover |
| Weight (Approximate) | 362.9 g |
| Durability | Bump Resistant |
| Scratch Resistant | |
| Height | 249.9 mm |
| Width | 190 mm |
| Depth | 16.8 mm |
| Product Color | Dutch Blue |
| Product Material | Polyethylene |
| Polyester |
| SKU | STM-222-166JW-02 |
| Barcode # | 608410057418 |
| Brand | STM |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





