- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
STM Atlas Carrying Case (Folio) for 26.7 cm (10.5") Apple iPad Pro - Charcoal - Bump Resistant Interior, Scratch Resistant Interior - Textured - 264.2 mm Height x 200.7 mm Width x 19.3 mm Depth STYLISH AND PROTECTIVE The atlas is a low profile, protective case that provides a touch of class and style with a uniquely textured fabric cover and storage for the Apple Pencil.
(STM-222-166JV-16)
Product Information
| Printed Design/Pattern/Texture | Textured |
| Style | Folio |
| Maximum Screen Size Supported | 26.7 cm (10.5") |
Miscellaneous
| Application/Usage | Apple Pencil |
| Cable | |
| Compatibility | Apple - iPad Pro, Pencil |
| Brand Compatibility | Apple |
| Tablet Model Compatibility | iPad Pro |
General Information
| Product Type | Carrying Case |
| Manufacturer Part Number | STM-222-166JV-16 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stmbags.com.au |
| Manufacturer | STM Bags, LLC |
| Product Name | Atlas Slim Folio Case for iPad Pro |
| Product Line | Atlas |
| Brand Name | STM Goods |
Physical Characteristics
| Material Details |
|
| Weight (Approximate) | 394.6 g |
| Durability | Bump Resistant Interior |
| Scratch Resistant Interior | |
| Height | 264.2 mm |
| Width | 200.7 mm |
| Depth | 19.3 mm |
| Product Color | Charcoal |
| SKU | STM-222-166JV-16 |
| Barcode # | 640947794015 |
| Brand | STM |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





