- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

STM Dux Plus Carrying Case for 27.7 cm (10.9") Apple iPad Air (4th Generation) Tablet - Transparent, Black - Water Resistant, Drop Resistant, Spill Resistant - Thermoplastic Polyurethane (TPU) Body - 260.1 mm Height x 14 mm Width x 205 mm Depth Tested to exceed U.S. Mil-Spec drop tests, Dux Plus Duo withstands the rigours of the classroom, work, and everyday use. Designed with educators' and IT professionals' input, the case features our patented magnetic closure, a transparent back for asset tagging or user customization, and integrated storage that accommodates the Apple Pencil.
(STM-222-286JT-01)
| Maximum Screen Size Supported | 27.7 cm (10.9") |
| Closure Type | Magnetic |
| Material Details |
Polycarbonate Back |
| Weight (Approximate) | 34.02 kg |
| Durability | Spill Resistant |
| Drop Resistant | |
| Water Resistant | |
| Height | 260.1 mm |
| Width | 14 mm |
| Depth | 205 mm |
| Product Color | Black |
| Transparent | |
| Product Material | Thermoplastic Polyurethane (TPU) |
| Application/Usage | Apple Pencil |
| Tablet | |
| Compatibility | Apple - iPad Air (4th Generation), Pencil |
| Brand Compatibility | Apple |
| Tablet Model Compatibility | iPad Air (4th Generation) |
| Product Type | Carrying Case |
| Manufacturer Part Number | STM-222-286JT-01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stmbags.com.au |
| Manufacturer | STM Bags, LLC |
| Product Name | Dux Plus iPad Air 4th Gen |
| Product Line | Dux Plus |
| Brand Name | STM Goods |
| SKU | STM-222-286JT-01 |
| Barcode # | 742186993492 |
| Brand | STM |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.210m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.270m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





