- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

STM Dux Plus Carrying Case for 26.7 cm (10.5") Apple iPad Pro - Red, Transparent - Water Resistant, Drop Resistant, Spill Resistant - Thermoplastic Polyurethane (TPU) Body - 257.8 mm Height x 193 mm Width x 14 mm Depth The Dux Plus provides best-in-class protection for your iPad Pro 12.9-inch, 10.5-inch, or 9.7-inch device. Along with integrated storage for the Apple Pencil (as well as the alternative Crayon accessory), the Dux Plus features a patented magnetic closure, reinforced corners and transparent back panel to protect your tablet from inadvertent drops. Tested to exceed U.S. Department of Defense Standard 810F/G drop tests. Designed with input from educators and IT professionals, we made sure the Dux Plus can withstand the unique rigours of the classroom, work, or everyday environment.
(STM-222-197JV-03)
| Maximum Screen Size Supported | 26.7 cm (10.5") |
| Closure Type | Magnetic |
| Material Details |
|
| Weight (Approximate) | 331.1 g |
| Durability | Drop Resistant |
| Spill Resistant | |
| Water Resistant | |
| Height | 257.8 mm |
| Width | 193 mm |
| Depth | 14 mm |
| Product Color | Red |
| Transparent | |
| Product Material | Thermoplastic Polyurethane (TPU) |
| Application/Usage | Apple Pencil |
| Compatibility | Apple - iPad Pro (2018) |
| Brand Compatibility | Apple |
| Tablet Model Compatibility | iPad Pro |
| Product Type | Carrying Case |
| Manufacturer Part Number | STM-222-197JV-03 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stmbags.com.au |
| Manufacturer | STM Bags, LLC |
| Product Name | Dux Plus iPad Pro case With Apple Pencil Storage |
| Product Line | Dux Plus |
| Brand Name | STM Goods |
| SKU | STM-222-197JV-03 |
| Barcode # | 742186990361 |
| Brand | STM |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





