- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

STM Dux Plus Carrying Case for 27.9 cm (11") Apple iPad Pro (3rd Generation) Tablet - Black - Drop Resistant - Thermoplastic Polyurethane (TPU) Body - 259.8 mm Height x 205 mm Width x 14 mm Depth Best-in-Class Protection we believe good enough isn't good enough So, we make it a point to go above and beyond-even in the way we test our products. Military standards for drop testing require that a product like Dux be able to maintain all operating functions after plummeting 26 times for a height of 4 feet. We subjected Dux to our own extreme testing at 6.6 feet. It passed. And that calls for the best drop of all...a mic drop.drop testing require that a product like Dux be able to maintain all operating functions after plummeting 26 times for a height of 4 feet. We subjected Dux to our own extreme testing at 6.6 feet. It passed. And that calls for the best drop of all...a mic drop. if you're looking to make a case all your own, the choice is clear We use completely transparent materials for our back panel that allow you to customize your device with personal images, scan a tagging barcode, or simply let the beauty of your device shine through. But there's one more thing we want to make perfectly clear: this stylish case still provides the maximum level of protection for your digital gear. you'll get a charge out of what we've done with pencil charging Enables your writing tool to come in direct contact with the iPad Pro for efficient power refreshing.
(STM-222-334KZ-01)
| Maximum Screen Size Supported | 27.9 cm (11") |
| Closure Type | Magnetic |
| Qi Wireless Ready | Yes |
| Application/Usage | Apple Pencil |
| Tablet | |
| Compatibility | Apple - iPad Pro 11 (2021), Pencil |
| Brand Compatibility | Apple |
| Tablet Model Compatibility | iPad Pro (3rd Generation) |
| Product Type | Carrying Case |
| Manufacturer Part Number | STM-222-334KZ-01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stmbags.com.au |
| Manufacturer | STM Bags, LLC |
| Product Name | DUX PLUS iPad Pro Models With Apple Pencil Storage (2021) |
| Product Line | Dux Plus |
| Brand Name | STM Goods |
| Material Details |
Polycarbonate Back |
| Weight (Approximate) | 358.3 g |
| Durability | Drop Resistant |
| Height | 259.8 mm |
| Width | 205 mm |
| Depth | 14 mm |
| Product Color | Black |
| Product Material | Thermoplastic Polyurethane (TPU) |
| SKU | STM-222-334KZ-01 |
| Barcode # | 742186993270 |
| Brand | STM |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





