- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
STM Dux Plus Case for 12.9" iPad Pro, iPad Pro (2017), Apple Pencil - Transparent, Red - Water Resistant, Drop Resistant, Spill Resistant - Polycarbonate Body - 320 mm Height x 243.8 mm Width x 15.2 mm Depth The Dux Plus provides best-in-class protection for your 2nd Gen iPad Pro 12.9-inch or 10.5-inch device. Along with integrated Apple Pencil Storage, the dux plus features a patented magnetic closure, reinforced corners and transparent back panel to protect your iPad from inadvertent drops. Tested to exceed U.S. Department of Defense Standard 810F/G durability tests. Designed with input from educators and IT professionals, we made sure the dux plus can withstand the unique rigours of the classroom, work or everyday environment. 12.9-inch will fit both 1st and 2nd Gen iPad Pro models.
(STM-222-165L-29)
| Maximum Screen Size Supported | 32.8 cm (12.9") |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Material Details |
|
| Weight (Approximate) | 571.5 g |
| Durability | Drop Resistant |
| Spill Resistant | |
| Water Resistant | |
| Height | 320 mm |
| Width | 243.8 mm |
| Depth | 15.2 mm |
| Product Color | Transparent |
| Red | |
| Product Material | Polycarbonate |
| Application/Usage | Apple Pencil |
| Compatibility | Apple - iPad Pro, iPad Pro (2017) |
| Brand Compatibility | Apple |
| Tablet Model Compatibility | iPad Pro |
| iPad Pro (2017) |
| Product Type | Carrying Case |
| Manufacturer Part Number | STM-222-165L-29 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stmbags.com.au |
| Manufacturer | STM Bags, LLC |
| Product Name | DUX Plus iPad Pro 2nd gen Case |
| Product Line | Dux Plus |
| Brand Name | STM Goods |
| SKU | STM-222-165L-29 |
| Barcode # | 640947793971 |
| Brand | STM |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





