- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

STM Dux Shell Duo Case for Apple iPad Pro (2018), iPad Air 3 - Translucent, Black - Bump Resistant, Drop Resistant - Polycarbonate, Thermoplastic Polyurethane (TPU) Here's one rugged case designed to protect your iPad Pro, store the Pencil or Crayon, and brave the bumps of everyday life. Utilising input from educators and IT professionals, and tested to exceed U.S. Department of Defense Standard 810G drop tests, Dux Shell survives the rigours of the classroom, work, and everyday use.
(STM-222-242JV-01)
Product Information
| Withstand Drop Height | Upto 2011.68 mm |
Miscellaneous
| Application/Usage | Pencil |
| Stylus | |
| Brand Compatibility | Apple |
| Tablet Model Compatibility | iPad Air 3 |
| iPad Pro (2018) |
General Information
| Product Type | Case |
| Manufacturer Website Address | http://www.stmbags.com.au |
| Manufacturer | STM Bags, LLC |
| Product Name | Dux Shell Duo for iPad Air 3rd Gen/Pro 10.5" |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Dux Shell Duo |
| Brand Name | STM Goods |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 204.1 g |
| Durability | Drop Resistant |
| Bump Resistant | |
| Height | 257.8 mm |
| Width | 180.8 mm |
| Depth | 13 mm |
| Product Color | Black |
| Translucent | |
| Product Material | Polycarbonate |
| Thermoplastic Polyurethane (TPU) |
| SKU | STM-222-242JV-01 |
| Barcode # | 742186991306 |
| Brand | STM |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





