- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

STM Dux Case for Apple iPad Pro, iPad Pro (2017) Tablet - Translucent, Black - Rubberized - Drop Resistant, Bump Resistant - Polycarbonate, Thermoplastic Polyurethane (TPU) Rubber The Dux Shell is a rugged case that's designed to protect your iPad Pro, store the Pencil, and brave the bumps of everyday life. Utilising input from educators and IT professionals, and tested to exceed U.S. Department of Defense Standard 810G drop tests, the dux survives the rigours of the classroom, work, and everyday use. Available for 12.9-inch and 10.5-inch sizes. The 12.9-inch case will fit both 1st and 2nd Gen iPad Pro.
(STM-222-163L-01)
| Limited Warranty | 3 Year |
| Finishing | Rubberized |
| Weight (Approximate) | 300 g |
| Durability | Bump Resistant |
| Drop Resistant | |
| Height | 317.5 mm |
| Width | 226.1 mm |
| Depth | 15.2 mm |
| Product Color | Black |
| Translucent | |
| Product Material | Thermoplastic Polyurethane (TPU) Rubber |
| Polycarbonate |
| Application/Usage | Tablet |
| Compatibility | Apple - iPad Pro 12.9 , 2017 and Generation 2015 |
| Brand Compatibility | Apple |
| Tablet Model Compatibility | iPad Pro |
| iPad Pro (2017) |
| Product Type | Case |
| Manufacturer Part Number | STM-222-163L-01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stmbags.com.au |
| Manufacturer | STM Bags, LLC |
| Product Name | Dux Shell Sleek Case for Apple iPad Pro 12.9 , 2017 and Generation 2015 |
| Product Line | Dux |
| Brand Name | STM Goods |
| SKU | STM-222-163L-01 |
| Barcode # | 640947794084 |
| Brand | STM |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





