- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

STM Dux stm-222-194J-01 Carrying Case Microsoft Tablet - Black, Transparent - Drop Resistant - Thermoplastic Polyurethane (TPU) Body - 181 mm Height x 267 mm Width x 20 mm Depth - Retail Best-in-class protection The Dux is a sleek and rugged case designed to complement the Type Cover and Surface Pen while protecting your Microsoft Surface Go. Our unique, transparent back panel allows the pristine beauty of your device to shine through, and works great for asset tagging at schools or businesses. Slim and lightweight, yet super protective, the Dux has been tested to meet or exceed U.S. Department of Defense 810G drop tests standards.
(STM-222-194J-01)
| Application/Usage | Pen |
| Tablet | |
| Compatibility | Microsoft - Surface Go |
| Brand Compatibility | Microsoft |
| Product Type | Carrying Case |
| Manufacturer Part Number | STM-222-194J-01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stmbags.com.au |
| Manufacturer | STM Bags, LLC |
| Product Model | stm-222-194J-01 |
| Product Name | Dux for Microsoft Surface Go |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Dux |
| Brand Name | STM Goods |
| Material Details |
Polycarbonate Back |
| Weight (Approximate) | 248 g |
| Durability | Drop Resistant |
| Height | 181 mm |
| Width | 267 mm |
| Depth | 20 mm |
| Product Color | Transparent |
| Black | |
| Product Material | Thermoplastic Polyurethane (TPU) |
| SKU | STM-222-194J-01 |
| Barcode # | 742186990309 |
| Brand | STM |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.270m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





