Don't pay: $104.00
$61.00
SAVE $43.00 (41%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

STM Dux Shell Rugged Case for Microsoft Surface Pro 8 Tablet - Textured - Black - Drop Resistant - Thermoplastic Polyurethane (TPU), Polycarbonate This sleek and rugged case has been designed to complement the Type Cover while protecting your Microsoft Surface Pro. Our unique, transparent back panel allows the pristine beauty of your device to shine through. Slim and lightweight, yet super protective, the Dux Shell has been tested to meet or exceed U.S. Department of Defense 810G drop tests standards.
(STM-222-338M-01)
Product Information
| Printed Design/Pattern/Texture | Textured |
Miscellaneous
| Application/Usage | Tablet |
| Compatibility | Microsoft - Surface Pro 8 |
| Brand Compatibility | Microsoft |
| Tablet Model Compatibility | Surface Pro 8 |
General Information
| Product Type | Case |
| Manufacturer Part Number | STM-222-338M-01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stmbags.com.au |
| Manufacturer | STM Bags, LLC |
| Product Name | Dux Shell Surface Pro 8 |
| Product Line | Dux Shell |
| Brand Name | STM Goods |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 390.1 g |
| Durability | Drop Resistant |
| Height | 320 mm |
| Width | 209 mm |
| Depth | 21.1 mm |
| Product Color | Black |
| Rugged | Yes |
| Product Material | Polycarbonate |
| Thermoplastic Polyurethane (TPU) |
| SKU | STM-222-338M-01 |
| Barcode # | 618952509900 |
| Brand | STM |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.230m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.310m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





