- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

STM Dux Studio Carrying Case for 27.9 cm (11") Apple iPad Pro (2nd Generation) Tablet - Black, Grey - Bump Resistant Shell, Scratch Resistant Shell - Polycarbonate Body - 256.5 mm Height x 198.1 mm Width x 13.2 mm Depth Feather light construction meets best-in-class protection It's the best of both worlds-all the protection that has made the Dux name synonymous with digital device defence, plus all the splendor and sophistication of our stylish Studio line. That's why it only made sense to provide our newest case with a name that showcased both of these outstanding products.
(STM-222-288JV-01)
| Limited Warranty | 3 Year |
| Maximum Screen Size Supported | 27.9 cm (11") |
| Closure Type | Magnetic |
| Material Details | Polycarbonate - Back |
| Weight (Approximate) | 353.8 g |
| Durability | Bump Resistant Shell |
| Scratch Resistant Shell | |
| Height | 256.5 mm |
| Width | 198.1 mm |
| Depth | 13.2 mm |
| Material Composition | 100% TPU |
| Product Color | Black |
| Grey | |
| Product Material | Polycarbonate |
| Application/Usage | Apple Pencil |
| Tablet | |
| Compatibility |
Apple - iPad Pro 11" (2nd gen)(A2228, A2068, A2230, A2231),Pencil |
| Brand Compatibility | Apple |
| Tablet Model Compatibility | iPad Pro (2nd Generation) |
| Product Type | Carrying Case |
| Manufacturer Part Number | STM-222-288JV-01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stmbags.com.au |
| Manufacturer | STM Bags, LLC |
| Product Name | Dux Studio for iPad Pro 11" (2nd gen) |
| Product Line | Dux Studio |
| Brand Name | STM Goods |
| SKU | STM-222-288JV-01 |
| Barcode # | 742186992921 |
| Brand | STM |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





