- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

STM Dux Studio Carrying Case (Folio) for 32.8 cm (12.9") Apple iPad Pro (4th Generation), iPad Pro (3rd Generation) Tablet - Midnight Blue - Bump Resistant, Scratch Resistant - 297.2 mm Height x 233.7 mm Width x 14.5 mm Depth best-in-class protection if you're looking to make a case all your own, the choice is clear We use completely transparent materials for our back panel that allow you to customize your device with personal images, scan a tagging barcode, or simply let the beauty of your device shine through. But there's one more thing we want to make perfectly clear: this stylish case still provides the maximum level of protection for your digital gear. you'll get a charge out of what we've done with pencil charging Enables your writing tool to come in direct contact with the iPad Pro for efficient power refreshing. additional features Secure closure: opening the unique magnetic wrap wakes the device, closing it puts it to sleep Patented magnetic cover effortlessly folds into a stand for typing and viewing ease. Hard shell TPU bracket, combined with polycarbonate, protects from bumps and scratches Built-in storage and protection for the Apple Pencil in a fitted channel Multiple viewing modes; front cover folds for typing or viewing orientation
(STM-222-288L-03)
| Style | Folio |
| Maximum Screen Size Supported | 32.8 cm (12.9") |
| Closure Type | Magnetic |
| Application/Usage | Apple Pencil |
| Tablet | |
| Compatibility |
Apple - iPad Pro (3rd Generation), iPad Pro (4th Generation) (A2229, A2069, A2232, A2233), Pencil |
| Brand Compatibility | Apple |
| Tablet Model Compatibility | iPad Pro (4th Generation) |
| iPad Pro (3rd Generation) |
| Product Type | Carrying Case |
| Manufacturer Part Number | STM-222-288L-03 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stmbags.com.au |
| Manufacturer | STM Bags, LLC |
| Product Name | Dux Studio iPad Pro Models With Apple Pencil Storage (2020) |
| Product Line | Dux Studio |
| Brand Name | STM Goods |
| Material Details |
Polycarbonate Back |
| Weight (Approximate) | 476 g |
| Durability | Scratch Resistant |
| Bump Resistant | |
| Height | 297.2 mm |
| Width | 233.7 mm |
| Depth | 14.5 mm |
| Material Composition | 100% TPU |
| Product Color | Midnight Blue |
| SKU | STM-222-288L-03 |
| Barcode # | 742186992969 |
| Brand | STM |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





