- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

STM Dux Plus Carrying Case (Folio) for 27.9 cm (11") Apple iPad Pro Tablet - Black, Transparent - Drop Resistant, Water Resistant Cover, Spill Resistant - Thermoplastic Polyurethane (TPU) Body - 291 mm Height x 230 mm Width x 13 mm Depth Tested to exceed U.S. Mil-Std 810G drop tests, the dux plus withstands the rigours of work and everyday use. Dux Plus features integrated Apple Pencil wireless charging and storage, STM patented magnetic closure, and transparent back for easy user customisation.
(STM-222-287JV-01)
Product Information
| Style | Folio |
| Maximum Screen Size Supported | 27.9 cm (11") |
| Closure Type | Magnetic |
Physical Characteristics
| Material Details |
|
| Weight (Approximate) | 570 g |
| Durability | Spill Resistant |
| Drop Resistant | |
| Water Resistant Cover | |
| Height | 291 mm |
| Width | 230 mm |
| Depth | 13 mm |
| Product Color | Black |
| Transparent | |
| Product Material | Thermoplastic Polyurethane (TPU) |
Miscellaneous
| Application/Usage | Tablet |
| Apple Pencil | |
| Compatibility |
Apple - iPad Pro (2nd Generation), Pencil |
| Brand Compatibility | Apple |
| Tablet Model Compatibility | iPad Pro |
General Information
| Product Type | Carrying Case |
| Manufacturer Part Number | STM-222-287JV-01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stmbags.com.au |
| Manufacturer | STM Bags, LLC |
| Product Name | Dux Plus Tablet Case |
| Product Line | Dux Plus |
| Brand Name | STM Goods |
| SKU | STM-222-287JV-01 |
| Barcode # | 742186992877 |
| Brand | STM |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.270m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





