- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

STM Studio Carrying Case (Folio) for 24.6 cm (9.7") Apple iPad Air 2, iPad Air, iPad Pro, iPad (5th Generation) Tablet - Dark Purple, Transparent - Scuff Resistant, Knock Resistant, Bump Resistant, Scratch Resistant - Polycarbonate, Polyurethane Body - 241.3 mm Height x 177.8 mm Width x 12.7 mm Depth Designed in Australia, the STM Studio ia a sleek fitted case with translucent design for iPad. Provide your iPad with crystal clear protection. Studio offers a hard shell, polycarbonate bracket that guards your device from bumps and scratches - and, because it's transparent, allows your iPad to shine through. The case's patented magnetic cover effortlessly folds into a stand for typing and viewing ease, plus it boasts a secure closure with a unique magnetic wrap that wakes the device when opened and puts it to sleep when closed. In addition, you'll find there's easy access to all buttons and ports. Studio's multi-fit design is compatible with the new iPad 9.7, iPad Pro 9.7, iPad Air 2, and iPad Air.
(STM-222-161JW-45)
| Style | Folio |
| Maximum Screen Size Supported | 24.6 cm (9.7") |
| Weight (Approximate) | 285.8 g |
| Durability | Scratch Resistant |
| Knock Resistant | |
| Bump Resistant | |
| Scuff Resistant | |
| Height | 241.3 mm |
| Width | 177.8 mm |
| Depth | 12.7 mm |
| Product Color | Dark Purple |
| Transparent | |
| Product Material | Polyurethane |
| Polycarbonate |
| Product Type | Carrying Case |
| Manufacturer Part Number | STM-222-161JW-45 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stmbags.com.au |
| Manufacturer | STM Bags, LLC |
| Product Name | iPad 5th & 6th Gen / iPad Pro 9.7" / iPad Air 1-2 Case |
| Product Line | Studio |
| Brand Name | STM Goods |
| Application/Usage | Tablet |
| Compatibility |
Apple - iPad Air/Air2/iPad Pro/ iPad 2017 |
| Brand Compatibility | Apple |
| Tablet Model Compatibility | iPad Air |
| iPad Pro | |
| iPad Air 2 | |
| iPad (5th Generation) |
| SKU | STM-222-161JW-45 |
| Barcode # | 640947793827 |
| Brand | STM |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





