- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
VisualStation VS960HD
Working with Synology NAS, VS960HD is an ultra-compact companion system offering features of Surveillance Station including live view and management tools.
PC-less Surveillance Management Solution
VisualStation is the perfect alternative when facing limited space or budget constraints. Just plug in an Ethernet cable, connect to an LCD-monitor or TV, log in to Synology Surveillance Station — and you have a monitoring station for yourself.
Robust and certified hardware for harsh environments
Free from mechanical moving parts, VisualStation is more resistant against vibration and hardware failure. Its solid outer case and optimized design allow VisualStation to run within industrial temperature ranges, from -20˚C to 50˚C. In addition, VisualStation is EN45545 and EN50155 certified.
Ideal for TV wall setup
TV wall is ideal for monitoring a massive amount of cameras at a glance, and it is easy to set up with VisualStation.
Dual screen display
By supporting dual monitor video outputs to allow users to switch between mirrored and extended desktop modes, VisualStation provides a cost-efficient, easy to setup, and scalable TV wall solution.
Minimum device size
The whole system fits in a palm-sized enclosure and can be easily attached to a wall or the back of a screen with a VESA compatible mount.
Convenient live view and playback interface
VS960HD provides a user-friendly interface and powerful features from Surveillance Station.
Intuitive interface for easy operation
For both beginner and advanced users, you can enjoy versatile features by operating VisualStation directly via an intuitive interface using a USB mouse, keyboard, or even a joystick1.
Support most Surveillance Station features
Both beginner and advanced userscan enjoy versatile features by operating VisualStation directly via an intuitive interface using a USB mouse, keyboard, or joystick2.
(VS960HD)
| Hardware Specifications | |
| Video Output | |
| Video Output | HDMI X 2 |
| Supported Video Resolution | HDMI 1: 4K (3840 x 2160, 30Hz/60Hz); HDMI 2: 1080p (1920 x 1080, 60Hz) |
| Audio Input | 3.5 mm Stereo Audio Jack x 1 |
| Audio Output | 3.5 mm Stereo Audio Jack x 1 |
| RJ-45 1GbE LAN Port | 1 |
| USB 2.0 Port | 2 |
| USB 3.0 Port | 1 |
| Appearance | |
| Size (Height x Width x Depth) | 32 mm x 130 mm x 130 mm |
| Weight | 0.38 kg |
| Others | |
| Power Supply Unit / Adapter | 36W |
| AC Input Power Voltage | 100V to 240V AC |
| Dynamic DC Input | 7-24V |
| Power Frequency | 50/ 60Hz, Single Phase |
| Power Consumption* | 7.2 W (96ch full-load) 4.9 W (Power on Idle) |
| Temperature | |
| Operating Temperature | -20°C to 50°C (-4°F to 122°F) |
| Adapter Operating Temperature | 0°C to 40°C (32°F to 104°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 60°C (-4°F to 140°F) |
| Relative Humidity | 5% to 95% RH |
| Certification |
|
| Warranty | 3 Years |
| Notes | The warranty period starts from the purchase date as stated on your purchase receipt. (Learn more) |
| Software Specifications | |
| Maximum IP cam | 96 |
| Total FPS (H.264)* | 960 FPS @ 720p (1280x720), 96 Channels 580 FPS @ 1080p (1920x1080), 58 Channels 440 FPS @ 3M (2048x1536), 44 Channels 250 FPS @ 5M (2591x1944), 25 Channels 140 FPS @ 4K (3840 x 2160), 14 Channels |
| Total FPS (H.265)* | 900 FPS @ 720p (1280x720), 90 Channels 640 FPS @ 1080p (1920x1080), 64 Channels 430 FPS @ 3M (2048x1536), 43 Channels 250 FPS @ 5M (2591x1944), 25 Channels 150 FPS @ 4K (3840 x 2160), 15 Channels |
| Total FPS (MJPEG)* | 400 FPS @ 720p (1280x720), 40 Channels 200 FPS @ 1080p (1920x1080), 20 Channels 140 FPS @ 3M (2048x1536), 14 Channels 80 FPS @ 5M (2591x1944), 8 Channels |
| Video Codec |
|
| Audio Codec |
|
| Live View / Recording Playback | |
| Snapshot Support | |
| eMap Support | |
| PTZ Control / Patrol | |
| Log Viewer | |
| Notes |
|
| Environment & Packaging | |
| Environment | RoHS Compliant |
| Packaging Content |
|
| SKU | VS960HD |
| Barcode # | 846504002610 |
| Brand | SYNOLOGY |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.260m |
| Shipping Cubic | 0.002470000m3 |
| Warranty | 3 Years |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





