- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
16' Targus Terra Backpack TSB226AU Description: The Terra backpack is perfect for those who travel with a number of mobile accessories. Designed to protect laptops with up to 16' screens, this backpack also features multiple compartments as well as a built-in rain cover and water-resistant bottom. Features: Padded laptop compartment with adjustable strap for screens up to 16' Well-padded back and shoulder straps for extra comfort Quick-access external zippered pocket for personal items Large zippered compartment with two mesh pockets and space for pens, keys and business cards Headphone porthole Built-in rain cover and water-resistant bottom Specifications: Colour: Black with red/grey accents Device Compatibility: 26.7 x 4.2 x 38.7 cm Exterior Dimensions (fully expanded): 32 x 17 x 48 cm Material: Polyester Warranty: Limited Lifetime Warranty Weight: 0.99 kg
A large compartment in front of the padded laptop section is big enough to store a binder and books and a separate organisation station offers pen loops and business card holder. Outer pockets include a useful zip down front pocket, an MP3 compartment with headphone port and a mesh pocket on each side for carrying a water bottle or small items. A padded back panel provides ergonomic support and features a breathable mesh lining for ventilation.
anz ANZ
- Works With
16" Laptops and Under
- Color
Black
- Style
Backpack
- Protection Level
Good
- Capacity
27 Litres
- Weight
0.90 kg
- Dimensions
38 x 17 x 48.5 cm (L x W x H)
- Laptop Compartment
38.70 x 2.50 x 26.50 cm (L x W x H)
- Warranty
Limited Lifetime Warranty
- UPC
092636262150
(TSB226AU)
| SKU | TSB226AU |
| Barcode # | 92636262150 |
| Brand | TARGUS |
| Shipping Weight | 0.9300kg |
| Shipping Width | 0.380m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.490m |
| Shipping Cubic | 0.018620000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






