- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

STM Myth Carrying Case (Sleeve) for 27.9 cm (11") Microsoft Surface Go Notebook - Granite Black - Impact Resistance, Water Resistant - Fabric, Polyurethane, Polyester Body - Fleece Interior Material - Shoulder Strap, Handle - 222.8 mm Height x 309.9 mm Width x 34.8 mm Depth Myth Sleeve the smarter sleeve Our Storied Laptop Protection in a Slim, Light, Easy-to-Access Version Because the Best Impact Protection Is Impact Prevention Most so-called 'laptop protection' packs and briefs use a foam padding design that has a major flaw: corner gaps. Our proprietary SlingTech features extra padding and gapless corners that suspend your device away from the edge of the bag, isolating it from the bump zone. Carry It Comfortably in One Hand...Or No Hands at All Simple to adjust and easy to detach, our versatile and removable shoulder strap ensures your tote will always be an easy one. made with fabrics that enable you to weather any conditions Crafted from environmentally-friendly, free of perfluorooctanoic acid DWR C6 plus two coatings of polyurethane (followed by the inner lining that's treated with yet another coating of PU), our water-repellant packs and briefs let you protect your stuff while you protect the planet. Additional Features 6mm 360 ° protection for your laptop Fleece-lined laptop section cradles your tech gear TPU coated webbing handles with rivets ensures durability Custom molded zipper pull
(STM-114-184K-01)
| Application/Usage | Notebook |
| Tablet | |
| Compatibility | Microsoft - Surface Go |
| Brand Compatibility | Microsoft |
| Tablet Model Compatibility | Surface Go |
| Material Details |
Thermoplastic Polyurethane (TPU) Handle |
| Weight (Approximate) | 267.6 g |
| Durability | Impact Resistance |
| Water Resistant | |
| Height | 222.8 mm |
| Width | 309.9 mm |
| Depth | 34.8 mm |
| Interior Material | Fleece |
| Product Color | Granite Black |
| Product Material | Polyurethane |
| Fabric | |
| Polyester |
| Carrying Options | Shoulder Strap |
| Handle | |
| Style | Sleeve |
| Maximum Screen Size Supported | 27.9 cm (11") |
| Closure Type | Zipper |
| Product Type | Carrying Case |
| Manufacturer Part Number | STM-114-184K-01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stmbags.com.au |
| Manufacturer | STM Bags, LLC |
| Product Name | Myth Laptop Sleeve |
| Product Line | Myth |
| Brand Name | STM Goods |
| SKU | STM-114-184K-01 |
| Barcode # | 742186991399 |
| Brand | STM |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





