- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Everki EKF875 Ruggedised EVA Laptop Briefcase - Suits up to 13.3" - Hardened laptop sleeve with cushioned memory foam lining - Adjustable and removeable shoulder strap - Padded doam inner - High contrast orange lining - EKF875
The Everki 13.3-Inch EVA hard case for a Netbook/Laptop, features a well-padded EVA inner foam structure as well as an outer hard structure to keep your device well secured against bumps and scratches. It comes with two quick-access front stash pockets to keep accessories/important items close at hand.
- Fits netbooks/laptops up to 13.3 to 14"
- Includes a shoulder strap
- Two front accessory stash pockets
- Leather name tag pocket
- Padded foam inner to protect from bumps with easy access slots
- Hard EVA shell to protect your device
- Metal zippers for enhanced durability
- High contrast orange lining to find accessories easier
- Fits up to 13.3inch laptop 34.3 x 24.3 x 2.5cm (13.2 x 9.6 x 1.4 in)
- Approx weight: 0.75 Kg (1.65 lbs)
(EKF875)
Everki EKF875 Ruggedised EVA Laptop Briefcase - Suits up to 13.3" - Hardened laptop sleeve with cushioned memory foam lining - Adjustable and removeable shoulder strap - Padded doam inner - High contrast orange lining - EKF875
| SKU | EKF875 |
| Barcode # | 0874933002413 |
| Brand | EVERKI |
| Shipping Weight | 1.8000kg |
| Shipping Width | 0.270m |
| Shipping Height | 0.360m |
| Shipping Length | 0.070m |
| Shipping Cubic | 0.006804000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





