Don't pay: $80.00
$52.00
SAVE $28.00 (35%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
STM Ace Armour Carrying Case for 27.9 cm (11") to 30.5 cm (12") Notebook - Black - Impact Resistant, Water Resistant, Abrasion Resistant - 600D Polyester Body - Shoulder Strap Safeguard your school's investment with Ace Armour. Designed with the direct feedback from educators and district level IT professionals, we have built the ultimate protective bag for the K-12 classroom environment.
(STM-117-297K-01)
Warranty
| Limited Warranty | 36 Month |
Miscellaneous
| Application/Usage | Notebook |
| Package Contents |
|
Product Information
| Accessibility | Top Loading |
| Carrying Options | Shoulder Strap |
| Minimum Screen Size Supported | 27.9 cm (11") |
| Maximum Screen Size Supported | 30.5 cm (12") |
| Adjustable Strap | Yes |
Physical Characteristics
| Durability | Impact Resistant |
| Abrasion Resistant | |
| Water Resistant | |
| Product Color | Black |
| Product Material | 600D Polyester |
| Nylon Fabric |
General Information
| Product Type | Carrying Case |
| Manufacturer Part Number | STM-117-297K-01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stmbags.com.au |
| Manufacturer | STM Bags, LLC |
| Product Name | Ace Armour Laptop (Commercial) |
| Product Line | Ace Armour |
| Brand Name | STM Goods |
| SKU | STM-117-297K-01 |
| Barcode # | 742186993423 |
| Brand | STM |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





