- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Myth Briefcase for 13" Notebooks - Granite Black - Water Resistant- Fleece Pocket - Handle, Shoulder Strap Some things have to be seen to be believed. Like a brief that puts to rest the idea that only a backpack can effectively provide safe storage and a comfortable carry for your digital gear. Infused with innovations and chock-full of conveniences, this brief will have your everlasting appreciation.
(STM-117-185M-01)
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Product Information
| Carrying Options | Handle |
| Shoulder Strap | |
| Style | Briefcase |
| Maximum Screen Size Supported | 33 cm (13") |
| Closure Type | Zipper |
Physical Characteristics
| Material Details |
|
| Weight (Approximate) | 698.5 g |
| Durability | Moisture Resistant |
| Water Resistant | |
| Height | 270 mm |
| Width | 370.1 mm |
| Depth | 59.9 mm |
| Product Color | Granite Black |
| Product Material | Polyester |
| Fabric |
General Information
| Product Type | Carrying Case |
| Manufacturer Part Number | STM-117-185M-01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stmbags.com.au |
| Manufacturer | STM Bags, LLC |
| Product Name | Myth Laptop Brief |
| Product Line | Myth |
| Brand Name | STM Goods |
Miscellaneous
| Application/Usage | Headphone |
| Earbud | |
| Gear | |
| AirPods | |
| Notebook | |
| Sunglasses | |
| Compatibility | Apple - AirPods |
| Brand Compatibility | Apple |
| SKU | STM-117-185M-01 |
| Barcode # | 608410057005 |
| Brand | STM |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
| Shipping Width | 0.330m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.370m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





