- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Everki 12.5 to 14.1" Universal EVA Hard Case - suits 12.5" to 14.1" laptops - EVA Hard Shell Protection - Universal Fitting Strap - Includes Shoulder Strap - EKF880
Designed to keep your netbook or laptop safe whilst in transit. Features Universal fitting straps to keep the device safely secured and prevent unwanted moving around within the bag. Also features padded foam inner and EVA outer shell to protect against bumps.
- High Density Foam
- Universal fitting straps & Leather Handles
- Front name tag pocket
- Includes shoulder strap
- Inner dimensions: 34.54 x 2.54 x 24.38 cm
- External dimensions: 36.83 x 4.77 x 26.67 cm
- Approx weight: 0.53 Kg.
- Fits Apple Macbook 13" Air & 13" PRO, Acer P446 & P645, Lenovo ThinkPad L440 & Yoga 260, Toshiba Tecra Z40, HP CHROMEBOOK G3, 430 G2 & x360 Spectre, MS Surface Probook
(EKF880)
Everki 12.5 to 14.1" Universal EVA Hard Case - suits 12.5" to 14.1" laptops - EVA Hard Shell Protection - Universal Fitting Strap - Includes Shoulder Strap - EKF880
| SKU | EKF880 |
| Barcode # | 874933002376 |
| Brand | EVERKI |
| Shipping Weight | 1.4000kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.390m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.005460000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





